Relacja z European Youth Seminar w Brukseli

Stwarzanie przestrzeni do publicznej debaty i wymiany światopoglądów to kluczowe obszary, jakie podejmuje nasza organizacja. Jako Aeżacy wierzymy, że należy rozmawiać na tematy istotne, aktualne i budzące wiele kontrowersji. Dlatego też chętnie bierzemy udział i wspieramy inicjatywy w których młodzi ludzie mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Jedną z takich okazji było European Youth Seminar organizowane przez Parlament Europejski w Brukseli, w którym wzięła udział reprezentacja AEGEE.

 

Przeczytajcie relację Wioli z tego wydarzenia:

Cześć,

mam na imię Wiola i chciałabym pokrótce podzielić się z Wami tym, co robiłam kilka dni temu w miejscu, odległym od tego, w którym mieszkam o 1900 km. Razem z prezydent naszej organizacji AEGEE-Warszawa miałam okazję uczestniczyć w niezwykłym seminarium w samym sercu Unii Europejskiej, a mianowicie w Brukseli.

 

Wiola w Parlamencie Europejskim

 

Główną tematyka seminarium „European Youth Seminar – Migration, Free Movemenets and Refugees: when dreams face death by drowning” była szeroko pojęta migracja, czyli jeden z najczęściej omawianych obecnie problemów w Unii Europejskiej. Mimo że w Unii znajduje się rzesza polityków, którzy debatują nad dalszym jej losem, my jako młodzi ludzie zostaliśmy również zaproszeni do rozmów. Tym samym, mieliśmy okazję nie tylko usłyszeć o problemie od osób, które zajmują się tym tematem na co dzień, ale co ważniejsze mieliśmy okazję być aktywnymi uczestnikami seminarium z możliwością przedstawienia swoich wizji i potencjalnych rozwiązań. Szansa udziału w debacie na tak istotny temat w tak ważnym miejscu jak Parlament Europejski było dla nas wszystkich (19 członków AEGEE-Europe) wspaniałym doświadczeniem.

 

Reprezentacja AEGEE na European Youth Seminar

 

Naszym opiekunem w trakcie wizyty w Parlamencie był Pavel Cernoch, który swego czasu bardzo zaangażowany AEGEE i pełnił nawet rolę prezydenta AEGEE-Europe w 1993 roku. Ten fakt sprawił, że wizyta była jeszcze ciekawsza i sprawiła, że poczuliśmy jak mały jest tak naprawdę świat. Po krótkim wprowadzeniu przedstawionego przez Pavla, odbyła się prezentacja pozostałych grup, jakie uczestniczyły w tym seminarium. Potem zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, w których omawialiśmy kwestie związane z mobilnością, uchodźcami oraz tym jak wygląda obecnie imigracja i jak może ona wyglądać w przyszłości. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na podsumowanie, podczas którego reprezentacji każdej z grup mieli możliwość przedstawienia pozostałym uczestnikom, Pavlowi oraz naszemu gościowi specjalnemu, jakim była członkini Parlamentu Europejskiego Martina Dlabajova opracowanych wcześniej pomysłów.

 

 

Mimo że seminarium odbyło się dosłownie kilka dni temu, ja cały czas myślami jestem tam. Wiem, że pomimo tego, jak dużo mówi się o migracji, o problemach uchodźców wiemy wciąż tak niewiele. Dzięki wiedzy wyniesionej z seminarium z pewnością chcę dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat i śledzić uważniej politykę migracyjną. Jeśli my, jako młodzi chcemy mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym kraju oraz w Unii to musimy działać, a nie tylko patrzeć jak robią to za nas inni.

 

Po tym seminarium mam różne przemyślenia, ale jedno wiem na pewno: jeśli będziecie mieć szansę wziąć udział w podobnym wydarzeniu – nie wahajcie się! To świetna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś nowego, a także poznać niezwykłych ludzi, czy to z AEGEE czy spoza organizacji.

 

Wiola Rudnicka