Projekty

From West to East: Crisis in Europe

 

Koordynatorzy: Wioletta Rudnicka, Michał Szyszko

Data: 5.05-10.05.2016

Był to projekt międzynarodowy przeprowadzony przez trzy anteny: AEGEE-Kijów, AEGEE-Drezno  oraz naszą. Wsparcia udzieliła nam również Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Głównym celem projektu było zdobycie większej wiedzy na temat uchodźców. Zorganizowane zostały liczne warsztaty, dzięki którym mieliśmy okazję do poruszenia tematyki związanej z przyjmowaniem uchodźców oraz poznaliśmy różne punkty widzenia, dzięki czemu poszerzyliśmy swoje horyzonty. Uczestnicy wymiany mieli również okazję do odwiedzenia Muzeum Historii Żydów Polskich czy Frontexu, gdzie odbyło się spotkanie z Rzecznikiem. Projekt ten zaliczmy to bardzo udanych, ponieważ powiększyliśmy swoją wiedzę na temat jednego z większych problemów europejskich oraz udało nam się zachęcić naszych gości do podejmowania trudnego tematu migracji również po powrocie do ich miast.  Poza tym bardzo zintegrowaliśmy się z Niemcami oraz Ukraińcami, co zaowocowało nawiązaniem znajomości, które trwają do dziś ?

 

Christmas Postcrossing 2016

Koordynator: Ada Ziemniewicz

Data: grudzień 2016

Każdy z  nas miał możliwość wysłania kartki świątecznej do dowolnego aeżaka ( info dla świeżaków: aeżak jest to członek AEGEE ? ) oraz otrzymywał ją od osoby z zupełnie innego kraju. Projekt był niesamowity, ponieważ zaangażowało się w niego ok. 600 osób z całej Europy ( od Hiszpanii aż po Rosję) oraz dzięki niemu udało nam się nawiązać kolejne zagraniczne znajomości, które poszerzają nasze horyzonty.

Tricki w Excelu i VBA – case’y rozmów kwalifikacyjnych

Koordynator: Bartosz Domagała

Data: 27.04.17

Razem z firmą Labmaster zorganizowaliśmy otwarte szkolenie z programu Excel. Zostało ono przeprowadzone przez p. Edytę Welter- doktorantkę na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW, eksperta w dziedzinie edukacji ekonomicznej zajmującego się również prowadzeniem szkoleń z zakresu MS Excel, który jest najbardziej popularnym programem używanym do prezentacji i analizy danych, niestety często bywa on używany  w mało efektywny sposób. Prócz Excela uczestnicy szkolenia mieli okazję poznać VBA  ( zaawansowane aplikacje biurowe) Znajomość tych programów jest niezwykle ważną umiejętnością na rynku pracy, dlatego zdecydowaliśmy się na zorganizowanie szkolenia, które podniesie kompetencje młodych ludzi w tej dziedzinie. Wydarzenie to uważamy za bardzo udane, ponieważ w warsztacie wzięło udział wielu studentów różnych uczelni oraz udało nam się podnieść nasze kompetencje związane z wiedzą  z zakresu IT ?

 

  1. b) Projekty zaplanowane na rok akademicki 2017/2018

MIĘDZYNARODOWE

 

Wymiany

Dzięki wymianom pokazujemy w praktyce naszą gościnność oraz otwartość na kulturę innych krajów. Chcemy również przełamywać stereotypy na temat Polaków oraz promować polską kulturę wśród obcokrajowców. Chcielibyśmy również popularyzować w Polsce idee  aktywnego społeczeństwa oraz Europy bez granic. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ Europa przechodzi przez poważny kryzys i głęboko wierzymy w to, że my, jako studenci możemy pomóc jej zachować jedność promując wzajemne zrozumienie i integrację wśród młodych osób.

Planujemy pojechać na wymianę z AEGEE-Eindhoven (Holandia) oraz AEGEE-Tbilisi (Gruzja) w listopadzie oraz wymianę z AEGEE-Thessaloniki (Grecja) w maju.

Summer University

Promujemy ideę Europy bez granic poprzez zorganizowanie Summer Univeristy, czyli dwutygodniowego pobytu dla 30 uczestników z różnych krajów. Jest to projekt, dzięki któremu możliwe jest lepsze rozumienie oraz odkrywanie różnorodności naszego kontynentu. Chcielibyśmy wypromować polską kulturę wśród uczestników naszego Summera. Planujemy również przeprowadzenie wielu warsztatów, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się, co oznacza bycie aktywnym obywatelem, który nie boi się głośnego wyrażania swoich własnych opinii oraz w jaki sposób mogą zaangażować się w życie swoich lokalnych społeczności. Liczymy na to, że pomożemy im stać się jeszcze bardziej otwartymi ludźmi.

Międzynarodowa Konferencja dotycząca obecnej sytuacji Polski w Europie

W czasach gdy wiele osób poddaje w wątpliwość sens europejskiej integracji, coraz większą popularność zaczynają zdobywać ruchy o charakterze nacjonalistycznym, w mediach pojawiają się często sprzeczne informacje chcemy dać możliwość rzetelnej dyskusji na bieżące tematy. Zapraszając międzynarodowych gości oraz lokalnych studentów stworzymy pole do interesującej dyskusji na tematy dotyczące obecnej sytuacji Polski w Europie.

Mini European School

AEGEE-Warszawa i AEGEE-Academy zorganizują w kwietniu w Warszawie Mini Europan School. Podczas tego eventu nasi uczestnicy nie tylko poznają zasady Fundraisingu, HR-u oraz zarządzania projektami. Chcemy połączyć to wydarzenie  z pre-eventem (wyjazd organizowany przed najważniejszym aeżowym eventem-Agorą). Będzie to kolejna świetna okazja do wypromowania Warszawy oraz zapoznania obcokrajowców z polską kulturą. Wierzymy w to, że dzięki temu również my poznamy kulturę innych państw oraz jeszcze bardziej zbliżymy Europejczyków do siebie.

 

LOKALNE

 

Szkolenia

AEGEE-Warszawa planuje zorganizowanie serii szkoleń oraz wykładów dla studentów warszawskich uczelni:

  • Umiejętności twarde: Szkolenie z zaawansowanej znajomości excela, jedna z umiejętności pożądanych przez pracodawców, ale dzięki, której również nasze codzienne życie może być planowane efektywniej.
  • Umiejętności miękkie: Autoprezentacja, która może być wykstywana zarówno w ramach zajęć, w pracy oraz w życiu codziennym. Szkolenie  z właściwego zarządzania czasem- to bardzo ważna umiejętność, która będzie przydatna nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym.

Local Training Course

Local Training Course to kilkudniowe szkolenie organizowane przez AEGEE-Warszawa co pół roku (edycja jesienna oraz wiosenna).

Celem tego projektu jest nauczenie młodych ludzi tego jak koordynować projekt oraz jak pracować w grupie. Zapraszamy doświadczonych trenerów, którzy pokażą naszym uczestnikom jak motywować ludźmi, zarządzać nimi. Zostaną oni również zaznajomieni z podstawowymi zasadami Public Relations i Fundraisingu.

Chcemy również by nasi uczestnicy wymieniali pomiędzy sobą pomysły, dzielili się ze sobą swoimi doświadczeniami oraz poznawali siebie nawzajem, co zapewni naszym „świeżakom” lepszy start w organizacji ?

Days of European Languages

AEGEE, czyli Europejskie Forum Studentów to międzynarodowa organizacja, której członkowie pochodzą z różnych krajów i posługują się wieloma językami. Głęboko wierzymy w to, że nauka języków obcych jest najważniejszym krokiem  w poznawaniu innych kultur. Poznanie nawet kilku słów w obcym języku może pomóc w zdobywaniu przyjaciół z całej Europy. Dlatego planujemy zorganizować serię spotkań w ramach, których przybliżymy język, kulturę ale również kuchnię danego kraju.

Najbliższa okazja to wyjazd na Network Meeting w Kijowie. By lepiej się przygotować zaprosimy studentów z Ukrainy, żeby nauczyli nas podstawowych słów oraz zwrotów. Zamierzamy również przygotować ukraińskie jedzenie, co będzie zwieńczeniem tego ciekawego wieczoru. Naszym zdaniem organizowanie tego typu wydarzeń doskonale przygotuje członków AEGEE-Warszawa oraz pozostałych uczestników do międzynarodowych wyjazdów.

Christmas Postcrossing

W tym roku zorganizujemy trzecią edycję projektu o nazwie „Christmas Postcrossing”. Naszym celem jest jeszcze większe zbliżenie do siebie mieszkańców Europy. Ludzie z całego kontynentu wysyłają sobie nawzajem kartki świąteczne. Jest to świetna okazja do poznania nowych przyjaciół oraz odkrycia zróżnicowania kulturowego części świata w trochę inny sposób :)

Promowanie mobilności młodych

AEGEE-Warszawa chce pomóc  w promowaniu podróżowania wśród młodych ludzi.  Planujemy zorganizować warsztaty ze znanymi podróżnikami, którzy przedstawią różne sposoby taniego podróżowania. Brak pieniędzy  bardzo często jest przeszkodą dla studentów. Chcemy pokazać im jak można poznawać świat podróżując w niezbyt kosztowny sposób ?

Inne

Konferencja dotycząca obecnej sytuacji Polski w Europie

AEGEE-Warszawa chce promować Unię Europejską wśród Polaków. Obecnie Unia Europejska przechodzi bardzo poważny kryzys. Wielu ludzi poddaje w wątpliwość sens jej istnienia oraz coraz większą popularność zaczynają zdobywać ruchy o charakterze nacjonalistycznym. Poprzez organizowane debat z udziałem polityków, chcemy edukować społeczeństwo na temat Unii; tego, co oznacza bycie krajem członkowskim, jakie korzyści oraz jakie obowiązki z tego wynikają. Mamy nadzieję, że dzięki temu przyczynimy się do wzrostu zainteresowania Europą oraz Polacy staną się bardziej chętni do dzielenia się swoją wiedzą na jej temat z innymi, co z pewnością pomoże Unii w pokonywaniu tego kryzysu.