Które muzea warto odwiedzić – wskazówki na Noc Muzeów i nie tylko

muzea-1
W Noc Muzeów wszystko jest możliwe! Miejsca na co dzień niedostępne, stoją przed nami otworem, eksponaty opowiadają swoją historię, postaci z obrazów ożywają. Wszystko po to aby pokazać, że muzeum nie jest miejscem nudnych wycieczek szkolnych lecz prawdziwą podróżą do przeszłości. Nadal zastanawiacie się, gdzie najlepiej wybrać się podczas Nocy Muzeów? Poniżej przedstawiam Wam listę miejsc, które moim zdaniem warto znać i odwiedzać, nie tylko w ten niezwykły wieczór.

– WARSZAWA –

Muzeum Narodowe w Warszawie

Punkt obowiązkowy na liście miłośników sztuki odwiedzających stolicę. Całkiem zasłużenie. Muzeum Narodowe może pochwalić się bogatymi zbiorami prezentowanymi w okazałym gmachu, w samym centrum miasta. Godna uwagi jest zarówno ekspozycja stała, jak i regularnie przygotowywane wystawy czasowe. Muzeum organizuje liczne wykłady i warsztaty – część z nich jest za darmo lub w cenie biletu wstępu. Zachęcam do śledzenia fanpage’a MNW. Będziecie zawsze na bieżąco.

W Noc Muzeów czeka nas tu wiele atrakcji m.in. niepowtarzalna okazja do zwiedzania magazynów i pracowni konserwacji! Ponadto poznamy losy, często dramatyczne, obrazów na przestrzeni wieków.

We wtorki bezpłatny wstęp na ekspozycje stałe. W czwartki gmach czynny do 21:00.

Muzeum Plakatu w Wilanowie

Cudze chwalicie swego nie znacie? Pora to zmienić! Najstarsze muzeum plakatu na świecie (1968r) jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Niezwykła pomysłowość i wysokie walory artystyczne przejawiają się w czymś tak wydawałoby się zwyczajnym jak plakat. Polscy plakaciści są doceniani od lat. Na ekspozycjach możemy podziwiać prace zarówno tych znanych jak i debiutujących (i obiecujących) artystów. Zwiedzanie Muzeum Plakatu będzie ciekawym doświadczeniem nie tylko dla miłośników sztuki.

W poniedziałki wstęp bezpłatny.

Zamek Królewski

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy również udostępnia swoje wnętrza zwiedzającym. Co więcej, w niedzielę można się tu wybrać zupełnie za darmo (tzw trasa niedzielna). Warto skorzystać z tej możliwości. Pełne przepychu i dzieł sztuki wnętrza, niczym wehikuł czasu przeniosą nas do epoki Stanisława Augusta.

Jak co roku Zamek Królewski może pochwalić się w Noc Muzeów bogatym programem. Atrakcje rozpoczną się już o 15.30, dzięki czemu będą mogli w nich uczestniczyć również najmłodsi. W tym roku poznamy szczegóły dotyczące powojennej rekonstrukcji Zamku i Starówki, zagramy w gry historyczne i obejrzymy balonowe szaleństwo w Ogrodzie Dolnym.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Każdy z nas uczył się w szkole o Powstaniu Warszawskim. Wszyscy znamy daty, nazwiska, miejsca. Znamy, ale niekoniecznie rozumiemy, co tak naprawdę wydarzyło się 1 sierpnia 1944r. W Muzeum Powstania Warszawskiego nie znajdziemy suchych faktów rodem z podręcznika do historii lecz niezwykle poruszającą opowieść o losach ludzi, którzy byli gotowi zginąć w walce o wolność. Przygotowana z niezwykłą precyzją i dbałością o detale wystawa wywrze wrażenie na każdym, kto odwiedzi to miejsce. Punkt obowiązkowy. Nie tylko dla turystów.

W Noc Muzeum otwarty zostanie Pokój na lato i Fotomat. Będziemy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub wykonać na przyniesionej koszulce nadruk metodą sitodruku. Wszystko to przy muzyce „starej Warszawy” w wykonaniu Warszawskiego Combo Tanecznego.

W niedziele wstęp bezpłatny.

Centrum Nauki Kopernik

Co to jest kamera szybkostrzelna? Czy to prawda, że ludzie świecą? Jak wygląda Wenus? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w Centrum Nauki Kopernik. Dobra zabawa gwarantowana! Nie tylko w Noc Muzeów!

W tym miejscu każdy poczuje się niczym dziecko w parku rozrywki. Bez względu na wiek! Odtąd fizyka i chemia przestaną być tylko przykrym wspomnieniem ze szkolnych lat. Wszystkie ekspozycje są udostępnione dla zwiedzających, którzy na własnej skórze mogą przekonać się jak niezwykły jest otaczający nas świat i jak potężna jest siła nauki.

muzea-2

– WROCŁAW –

Pałac Królewski

Miejsce, do którego zawsze chętnie wracam. Położony nieco z boku od Rynku budynek kryje w sobie niezliczone eksponaty przybliżające nam 1000 lat sztuki Wrocławia. W podróży przez poszczególne epoki towarzyszy nam odpowiednia aranżacja wnętrz oraz muzyka. Zabieg prosty, efekt niesamowity.

W zachwyt wprawia prezentowana obecnie w Pałacu wystawa czasowa – „Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku”. Do obejrzenia również podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Mieszczące się w pięknym budynku Muzeum Narodowe zachwyca nie tylko ekspozycją, ale i panującym tam klimatem. Zaprezentowane według poszczególnych wieków eksponaty możemy oglądać chronologicznie lub wykazując się lekką ignorancją, przejść od razu do ulubionej epoki. Muzeum pochwalić się może licznymi zbiorami – od sztuki średniowiecznej po współczesną, zajmującą całe ostatnie piętro.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów obejrzymy pokaz mody…PRL, odkryjemy utracone podczas II wojny światowej dzieła Jana Matejki oraz poznamy nowym oddział Muzeum – Pawilon Czterech Kopuł.

– KRAKÓW –

Kamienica Szołayskich

Miejsce, które uwielbiam pod każdym względem i za wszystko. Mój punkt obowiązkowy przy każdej wizycie w Krakowie – chociażby chwila w muzealnej księgarni. Pełen uroku budynek wypełniony po brzegi dziełami sztuki, zgromadzonymi m.in. przez słynnego Feliksa Jasieńskiego. Miłośnika sztuki polskiej i japońskiej, który przekazał miastu swoje ogromne zbiory, zupełnie nieodpłatnie. Dzięki niemu Kraków wzbogacił się o bezcenne dzieła sztuki, które możemy podziwiać dziś chociażby w Kamienicy Szołayskich. Niech żyje sztuka!

W programie podczas Nocy Muzeów spotkania z kustoszami, którzy przybliżą nam prezentowane tu dzieła sztuki oraz pokaz filmu animowanego „Kuniyoshi. Jaskinia przepływającego świata”. Nadal możemy też zajrzeć do Szuflady Szymborskiej.

Niedziela jest dniem wstępu wolnego do większości oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Ponadto możemy zaopatrzyć się w bilet łączony MNK. Szczegóły na stronie MNK.

Sukiennice

Któż nie zna tego gwarnego miejsca? Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to również niewielkie muzeum z wielką sztuką. „Czwórka” Chełmońskiego czy „Szał” Podkowińskiego to tylko niektóre z eksponatów, które możemy tam podziwiać (dzięki Feliks!). Usytuowanie w samym centrum Krakowa sprawi, że zawsze znajdziemy czas by tu zajrzeć. Chociażby po wizycie w przepięknym, znajdującym się tuż obok Kościele Mariackim.

Podczas Nocy Muzeów spotkamy kustoszy i konserwatorów, którzy zdradzą nam wszystkie tajemnice prezentowanych tu obrazów.

Dom Mehoffera

Jest w tym miejscu coś magicznego i tajemniczego. Trudno ocenić czy jest to zasługa otaczających nas dzieł sztuki czy sama historia tego miejsca. Ocenić to mogą ci, którzy pokusili się o odwiedzenie Domu Mehoffera. Przy okazji zwiedzania budynku, można zajrzeć również do pięknego ogrodu. Jest idealnym dopełnieniem tego pełnego uroku miejsca.

W Noc Muzeów będziemy mieć okazję jeszcze bliżej poznać postać słynnego i wielce utalentowanego Józefa Mehoffera. Na prawdę warto.

Fabryka Schindlera

Niezwykłe miejsce o niezwykłej historii. Trudna tematyka II wojny światowej prezentuje się tu w sposób przystępny i ciekawy. Poznajemy zarówno historię fabryki i jej pracowników, jak równie życie codzienne mieszkańców okupowanego Krakowa. Podobnie jak w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego, Fabryka Schindlera pozwala nam nie tylko poznać fakty, ale też „poczuć” historię. Miejsce godne polecenia.

W Noc Muzeów przybliżone nam zostaną sylwetki pracowników Emalii oraz dramatyczne losy żydowskich dzieci w okupowanym Krakowie. Wraz z kuratorem obejrzymy wystawę czasową Walczące miasto 1939−1945.
W poniedziałki wstęp wolny na wystawy stałe.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Kolejna wizyta w tym miejscu upewniła mnie w przekonaniu, jak wiele można osiągnąć dbałością o szczegóły i odpowiednią prezentacją ekspozycji. Centrum Kultury zainteresuje nas każdą wystawą, bez względu na tematykę. Wejście do budynku znajduje się tuż przy Rynku, zatem zawsze warto skierować tam swoje kroki, chociażby wracając ze spaceru lub restauracji.

MCK zaprasza do siebie również podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Tej nocy MCK rozpocznie również wielką zbiórkę pamiątek dla Muzeum Historii Polski. Warto wspomóc ich w tych działaniach.
Lista moich miejsc godnych polecenia stale się powiększa. Na przyszłoroczną Noc Muzeów będzie na pewno o wiele dłuższa. Tymczasem zapraszam Was do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu i do odwiedzania muzeów, nie tylko podczas Nocy.