GAP YEAR – nie przegap roku

Marzy Ci się podróż po Stanach, wolontariat w Afryce lub kurs angielskiego na Malcie? Chciałbyś spędzić kilka miesięcy w Tokio lub słonecznym Rio de Janeiro? A może po prostu potrzebujesz czasu, żeby odetchnąć i zastanowić się nad swoją przyszłością? To wszystko jest w zasięgu Twoich możliwości, jeżeli wykorzystasz szansę, jaką daje Ci gap year i nie przegapisz roku, a może także największej przygody swojego życia.

Choć gap year (ang. roczna przerwa) wywodzi się z kultury anglosaskiej i jest popularny przede wszystkim w Europie Zachodniej, to w ostatnim czasie skupia w Polsce coraz więcej sympatyków. Często uznawany jest za kontynuację siedemnastowiecznej idei Grand Tour, czyli podróży, w którą wybierali się arystokraci europejscy przede wszystkim w celu zdobycia wiedzy o innych kulturach.

Przerwa od życia = pełnia życia

Pomimo swojej nazwy, gap year nie musi koniecznie trwać cały rok. Kilkumiesięczny wyjazd, np. w wakacje jest również dobrym rozwiązaniem. Możliwości zaplanowania tego czasu są w zasadzie nieograniczone, należy jednak pamiętać, że ważnym aspektem takiej przerwy jest kontakt z innymi kulturami.  Do najbardziej popularnych form spędzenia gap year należą: udział w kursach językowych lub tematycznych, wolontariat zagraniczny, praca za granicą (np. programy Work&Travel, praca jako Au Pair), a także podróże, w tym podróż dookoła świata z biletem RTW (ang. round the world). Istotnym jest, aby spędzić ten czas w sposób aktywny i wartościowy, tzn. nie zmarnować go na „nicnierobieniu”.

Z czym wracasz?

Niezależnie od tego jaką formę spędzenia gap year wybierzesz, możesz być pewien, że wiele się podczas niego nauczysz, czasem nawet więcej niż na sali wykładowej. Przede wszystkim samodzielności, ale także lepszej organizacji i radzenia sobie z problemami. To także świetna okazja do rozwinięcia umiejętności miękkich, głównie interpersonalnych oraz wykształcenia w sobie zrozumienia dla innych kultur, dlatego doświadczenie zebrane w trakcie gap year jest często bardzo cenione przez pracodawców i może być ważnym punktem Twojego CV.  Gap year daje również możliwość zatrzymania się i spojrzenia na świat oraz jego problemy z nieco szerszej perspektywy. Na przykład rok spędzony w jednym z krajów Trzeciego Świata może w diametralny sposób zmienić postrzeganie przez nas rzeczywistości, uwypuklić rzeczy ważne i wykształcić w nas większą empatię oraz wrażliwość. Oczywiście jest to również szansa na podszkolenie języka i nawiązanie ciekawych znajomości, które często mają charakter wieloletnich przyjaźni.  Ale o tym chyba nie trzeba wspominać. ;)

W ogóle mogą być jakieś minusy?

Przeciwnicy rozwiązania jakim jest gap year podkreślają, że jest to strata czasu i uciekanie przed trudem studiowania oraz dorosłego życia. Wiele osób, szczególnie w Polsce uważa, że jest to zbyt kosztowna inwestycja. Nie należy jednak zapominać o tym, że wiele firm oferuje udział w programach typu Work&Travel, podczas których można zarobić na zwiedzanie kraju, w którym przebywamy. Dla chcącego nic trudnego, o czym możecie przekonać się, czytając wypowiedzi osób, które gap year przeżyły na własnej skórze.

Gap year z pierwszej ręki

Na gap year zdecydowałam się w życiu dwa razy, raz po pierwszym roku studiów, drugi po licencjacie. Pierwszy raz był bardzo usamodzielniający: wcześniej już i tak mieszkałam poza domem, ale wyjazd do pracy do Niemiec, gdzie nikogo nie znałam, dużo mnie nauczył na temat moich własnych zdolności radzenia sobie w życiu, podwyższył moją samoocenę i spełnił założony cel: poprawę zdolności językowych. Za zarobione w Niemczech pieniądze pojechałam na Work&Travel do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowałam w Vermont na obozie letnim. Było to doświadczenie zmieniające moje życie, a przede wszystkim uczące pozytywnego podejścia do niego. W to miejsce wracałam jeszcze dwa razy, oszczędzając na bilety cały rok. Mój drugi gap year był to wyjazd po doświadczenie zawodowe. Znalazłam interesującą praktykę w firmie w Rumunii, która wchodziła na polski rynek. Pojechałam i z półrocznego stażu zrobiło się jak na razie 1,5 roku.

gap year

Alicja, 24 lata, Polska

Zdecydowałem się na gap year, ponieważ miałem dosyć szkoły i nie wiedziałem co chcę robić dalej. Był to dla mnie bardzo wartościowy czas, podczas którego dowiedziałem się jaką pracę chciałbym wykonywać i nabrałem motywacji do dalszego studiowania. Wybrałem dosyć nietypowy sposób na spędzenie tego czasu, a mianowicie poszedłem do wojska. Wiele się tam nauczyłem, przede wszystkim dyscypliny i współpracy, zdobyłem także umiejętności przywódcze. Zrobienie przerwy, jaką jest gap year polecam przede wszystkim osobom, które są zagubione i nie wiedzą, czym chciałyby zająć się w dalszym życiu oraz mają pomysł na wartościowe spędzenie tego czasu.

gap year

David, 26 lat, Szwecja

W 2013 roku, zaraz po ukończeniu szkoły pojechałem do Indii na wolontariat. Pracowałem dla fundacji Care&Share, niosącej pomoc osieroconym dzieciom. Prawie przez rok mieszkałem na kampusie Butterfly Hill w pobliżu Vijayawada razem z kilkaset sierotami. Uczyłem angielskiego i wychowania fizycznego, a także organizowałem dla dzieci różne zajęcia w czasie wolnym. Poza pracą w sierocińcu, w trakcie mojego pobytu w Indiach bardzo dużo podróżowałem, co było niesamowitym doświadczeniem. Szczególnie dobrze wspominam 24-godzinną podróż pociągiem. Podczas mojej podróży po kraju zobaczyłem na własne oczy czym jest bieda, ale zrozumiałem też, że bieda nie musi oznaczać nieszczęścia. Ludzie w Indiach są szczęśliwi i cieszą się tym, co mają. Indie oczarowały mnie do tego stopnia, że wracam tam na miesiąc każdego roku, aby pomóc przy realizacji projektów. Mój gap year wiele mnie nauczył i mogę polecić każdemu taką przerwę. Udział w tego typu projektach sprawia, że zaczynamy postrzegać siebie i nasze zachowanie w zupełnie inny sposób. W moim przypadku, gap year pomógł mi także w doborze studiów. Wcześniej nie miałem pojęcia, że potrafię pracować z dziećmi, teraz studiuję pedagogikę i w przyszłości chcę w dalszym ciągu brać udział w projektach społecznych.

gapyear3

Nils, 21 lat, Niemcy

Mój gap year spędziłem w Ghanie, gdzie wyjechałem zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Pracowałem dla organizacji non-profit. Moim głównym zadaniem było usprawnienie przepływu informacji między poszczególnymi instytucjami (szpitalem, administracją, parafią, a także stowarzyszeniem nauczycieli oraz stowarzyszeniem rolników). Ponieważ miałem dużo czasu pomagałem także w szkole, w szpitalu oraz przy pracy na roli. Gap year był dla mnie bardzo pouczającym doświadczeniem. Zauważyłem, że mentalność ludzi może być bardzo różna, w zależności od tego w jakich warunkach przyszło im żyć. Dzięki osobom, które poznałem uświadomiłem sobie, że istnieje inny, bardziej pozytywny sposób postrzegania rzeczywistości, a także patrzenia na różnego rodzaju problemy. Nauczyłem się również szacunku dla innych kultur.

gap year

Lutz, 21 lat, Niemcy

Gdy miałam 17 lat przytrafiła mi się niesamowita okazja, żeby wyjechać na rok do Meksyku. Byłam wtedy po pierwszej klasie liceum w Niemczech, gdzie poznałam Meksykankę, z którą zaprzyjaźniłam się do tego stopnia, że jej rodzina zaprosiła mnie do siebie na rok. Pojechałam bez znajomości języka, chociaż zajęcia w liceum, do którego zostałam zapisana odbywały się wyłącznie w języku hiszpańskim. Był to skok na głęboką wodę, ale jednocześnie fantastyczna motywacja, żeby jak najszybciej przyswoić sobie nowy język. Wyjazd dał mi niesamowicie dużo, przeżyłam przygodę swojego życia, poznałam wielu wspaniałych ludzi i ich kulturę, a jednocześnie stałam się bardziej samodzielna i świadoma tego, jaką ścieżkę chcę obrać w życiu.

gap year

Agata, 26 lat, Polska

Jak widać, sposoby na spędzenie gap year są bardzo różne. Jedno jest pewne: to doświadczenie w nowym środowisku, dzięki któremu można się wiele nauczyć, a jednocześnie niezapomniana przygoda. Jeżeli cała idea brzmi zachęcająco, jednak nie jesteś do niej przekonany, serdecznie zapraszamy na naszą konferencję „GAP YEAR- nie przegap roku”, która odbędzie się 15 kwietnia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Przekonamy Cię do niej.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia:

12919647_1268866986457073_8348968944738928719_n

Dołącz do wydarzenia!