Dlaczego warto dołączyć do AEGEE

aegeewarszawa

Czym obecnie można wyróżnić się spośród rówieśników ? To pytanie może sobie zadać każdy z nas. Żyjemy trybem narzuconym przez społeczeństwo. Zaczynamy edukację szkolną w wieku siedmiu lat, podstawówka, później gimnazjum, szkoła średnia i trafiamy na ostatni etap podjęcia studiów. W zależności od wybranego trybu, czeka nas kilka kolejnych lat nauki.

W tym pośpiechu edukacyjnym zapominamy o jednej istotnej rzeczy, mianowicie nabyciu doświadczenia w realnych działaniach. Możemy iść do pracy, czy na staż, zarabiać, być jedną nogą w dorosłym życiu i poświęcać swój bezpowrotny czas młodości na działania dla pracodawcy.

 

Nie mówię, że jest to zły sposób na realizację. Tylko, czy nie warto czasem spróbować inaczej niż wszyscy?

 

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem, że okres między 20 rokiem życia, a 30 jest naszym drugim dzieciństwem. Dało mi to dużo do myślenia. Taki wiek pozwala już na podejmowanie wielu samodzielnych decyzji. Dlaczego by tego nie wykorzystać? Dlaczego nie połączyć zdobywania doświadczenia w różnych dziedzinach życiowych z super zabawą? Zacząłem się udzielać w organizacjach pozarządowych.

 

Zapytasz, do czego zmierzam tym wstępem?

 

Chcę Ci powiedzieć, jak świetnym wyborem jest dołączenie i działanie, choć przez pewien czas, w jakiekolwiek organizacji NGO. Jest tego w tej chwili tak dużo, że na pewno odnajdziesz idealną dla siebie.

Masz potrzebę pomagania innym? Wybierz Szlachetną Paczkę. Uważasz się za osobę techniczną i wolisz działać bardziej praktycznie, niż społecznie? Tutaj też masz naprawdę duży wybór, od stowarzyszenia studenckiego BEST, do takich fundacji jak CoderDojo, która szkoli młodych hakerów w pozytywnych tego słowa znaczeniu. Szukasz czegoś co łączy wszystkie te formy i jest dla studenta ? Wybór jest jeden – AEGEE.

 

„Każdy z nas ma inne powody do bycia członkiem AEGEE. Jedni są zaciekawieni, inni wiedzą czego chcą. Wiele z nas szuka nowych znajomości i sposobu na udany Eurotrip. Jeszcze inny są dumni z rozwoju osobistego, czy nowej pozycji w CV. Bez względu na to, po co tu przychodzimy, zaangażowanie w AEGEE daje nam możliwości do realizacji tych celów.”

Cztery zdania, które idealnie oddają dlaczego warto być częścią nas.

Nie ma u nas sztywnych struktur. Angażujesz się na tyle, na ile jesteś w stanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś już po roku próbował swoich sił jako kandydat do zarządu. Zresztą, co ja będę pisał. Spójrz tylko na te liczby:

aegee influence

aegee employability

aegee citizenship

aegee skills developed

I wiesz co? To prawda.

 

Zalet, jakie wynikają z udziału w inicjatywach społecznych, wolontariatach i organizacjach studenckich, nie da się opisać w kilku zdaniach. Spróbuje Ci wymienić tylko kilka:

 

  • Satysfakcja z pomocy innym i przyjęcie uśmiechu jako zapłaty za bezinteresowne działanie.
  • Nauczenia się wielu nowych rzeczy i nawiązanie nowych znajomości.
  • Stanie się pewniejszym siebie i swoich wartości.
  • Poczucie dumy, które towarzyszy dobrze wykonanemu projektowi, szczególnie gdy kosztował on nas wiele wysiłku.

 

Najlepiej to poczuć na własnej skórze. Jeżeli masz choć trochę wolnego czasu.