7 i ½ powodu dla których Summer University z AEGEE to świetny wakacyjny wybór.

No dobra, może i Summer University jest największym i dla wielu osób ulubionym projektem organizowanym przez AEGEE, ale czy to nie przesada? Kiedy projekt powstawał w 1988 roku rzeczywiście mógł być czymś przełomowym. W epoce przed tak szeroką i normalną dla nas strefą Schengen, zanim zaczęliśmy regularnie sprawdzać tanie loty, kiedy młodzi ludzie nie mieli dziesiątek znajomych za granicą, których mogli w każdej chwili odwiedzić, kiedy integracja europejska i wymiana doświadczeń były stosunkowo nowymi pomysłami…. może wtedy SU miały sens.

Czemu warto z nich korzystać dzisiaj, kiedy co chwila jesteśmy zasypywani studenckimi wyjazdami i ofertami last-minute? Co w nich takiego wyjątkowego? Poniżej znajdziecie aż 7 i ½ powodu, dla których warto wybrać jeden z wielu SU organizowanych przez około 100 anten na całym kontynencie.

summer university aegee

1. Przede wszystkim, Summer University jest wyjazdem organizowanym przez Aeżaków dla Aeżaków. Robimy to dlatego, że naprawdę chcemy. Pokazujemy Wam to, co uważamy za interesujące i warte Waszego czasu. Zabieramy Was w miejsca, których naprawdę nie można przegapić, według nas lokalnych ekspertów. Ludzie pracują wolontariacko przez kilka miesięcy po to, żeby pokazać swoje miasta z jak najlepszej strony i oczywiście samemu też się dobrze bawić, to jest najlepszy dowód na to, że warto im zaufać.

 

2. Poznajesz mnóstwo nowych znajomych z całej Europy. Wyjeżdżasz na dwa tygodnie wakacji z zupełnie obcymi ludźmi, z których większość nie mówi w Twoim języku i spędzasz z nimi kilkanaście dni na zwiedzaniu, poznawaniu lokalnej kultury i codziennym imprezowaniem do białego rana. Oczywiście nie wszyscy zostają Twoimi najlepszymi przyjaciółmi na całe życie, ale naprawdę często znajdujesz świetnych znajomych, z którymi spotkasz się później na Agorze, EPMie, jakiejś konferencji, wspólnym wyjeździe zimą, wyślesz kartkę na święta czy urodziny… I zupełnie przestanie Cię dziwić, kiedy usłyszysz Aeżaków żegnających się słowami See you somewhere in Europe, bo będziesz wiedział, że to prawda.

 

3. Poprawiasz swoje zdolności komunikacji z innymi i uczysz się języka. Nie obawiaj się, że nie znasz angielskiego wystarczająco dobrze i na pewno się nie dogadasz. Poproś znajomych o sprawdzenie aplikacji, a potem pójdzie z górki! Jedziesz w końcu z ludźmi takimi jak Ty, którzy prawdopodobnie mają te same obawy. W pewnym momencie bariera językowa minie, a wtedy Ty przestaniesz przejmować się nieperfekcyjną gramatyką. Ważniejsze w końcu jest móc wymienić się swoimi opiniami dotyczącymi miasta, atrakcji, zbliżających się wyborów w USA czy ulubionych seriali. Kiedy wrócisz do domu, będziesz naprawdę zdziwiony tym, jak wiele można się nauczyć w trakcie kilku dni!

 

4. Wychodzisz ze strefy komfortu. Czy to przez wspomnianą już konieczność codziennego używania języka obcego, czy przez sam fakt, że jedziesz w inny zakątek kontynentu z zupełnie obcymi ludźmi, czy przez jakieś aktywności np. zadania w trakcie gry miejskiej. Poza tym, kiedy zdarzyło Ci się ostatnio spać w śpiworze na sali gimnastycznej i gotować obiad dla czterdziestu osób? Każdy Summer zaoferuje Ci coś, czego nie doświadczyłeś wcześniej i co pozostanie na długo w Twojej pamięci.

 

5. Nabywasz nowe umiejętności, lub doskonalisz te już posiadane. Poznajesz też lepiej nowe kultury. Może być to przez warsztaty gotowania gulaszu, kurs języka serbskiego, lekcję windsurfingu, rozmowy z intrygującymi ludźmi podczas spotkań “żywej biblioteki” czy zwyczajny błysk politowania w oczach Włochów, kiedy chcesz zamówić cappuccino po obiedzie…

 

6. Uniwersytety Letnie dzielą się na trzy typy: Summer Course, Summer Course+ i Travelling Summer University. Każdy z nich ma określoną ilość dni oraz liczbę godzin warsztatów, które muszą się odbyć. Są również podzielone na kategorie tematyczne, takie jak kultura, historia, sport, edukacja obywatelska i wiele innych. Wystarczy wejść na stronę i zapoznać się z dokładnym opisem odwiedzanych miejsc i programem- unikacie wtedy rozczarowań i niespodzianek. Możecie aplikować na wyjazd do miejsca, które naprawdę was interesują, nie tylko dlatego, że jest tanie.

 

7. Naprawdę prosty proces aplikacji. Wystarczy dołączyć do jednego z lokalnych oddziałów organizacji, wejść na stronę aegee.org/su, znaleźć idealny uniwersytet letni, aplikować online do 25 kwietnia i czekać na majowe wyniki :) Jeżeli nie dostaniecie się w pierwszej kolejności, nic straconego! 15 maja ogłoszone zostaną Open Calle na wyjazdy, których organizatorzy z różnych względów nie wybrali kompletu uczestników. Szanse są bardzo duże, aż szkoda nie skorzystać.

 

7 i ½ jest nas zachętę, wyobraźcie sobie teraz ten błysk zazdrości w oczach znajomych, kiedy zobaczą te wszystkie zdjęcia i usłyszą historie, które będziecie mieć do opowiedzenia! I nie martwcie się o konsekwencje, teraz podobno wyrzuca się już tylko ze znajomych na fejsie, a nie spycha ze schodów…

 

 

Wciąż nieprzekonani? Napiszcie do nas na FB, a odpowiemy na wszystkie pytania i opowiemy o naszych własnych wrażeniach z summerów :)

 

Aktualną listę Summer University 2018 znajdziecie tutaj